tel:+48 510-194-250

Joanna Hawrot wkracza na rynek azjatycki

Joanna Hawrot wkracza na rynek azjatycki
25 sierpnia 2016 HAWROT
In News

Wieloletnią pracę Joanny Hawrot w duchu inspiracji Dalekim Wschodem doceniono u źródeł. Konsekwentnie realizowana koncepcja znów osiągnęła sukces. Już we wrześniu 2016 roku projektantka reprezentuje Polskę na dwóch prestiżowych wydarzeniach kulturowych w Japonii – Biwako Biennale
i festiwalu „Eye on Poland”.

„Joannę przedstawił mi Dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio, teraz czekam na to, co ona przedstawi na naszym Biennale.” – mówi Yoko Nakata, dyrektor Biwako Biennale.

W 7. edycji Biwako Biennale weźmie udział 70 artystów sztuki współczesnej z całego świata. Joanna Hawrot wystąpi w doborowym towarzystwie m.in Hiroko Koshino – wybitnej projektantki i siostry ikony wzornictwa Junko Koshino, uhonorowanej pierwszym w historii Polski doktoratem honoris causa w dziedzinie mody przez łódzką ASP. Projekt powstał w kooperacji z Kassily Wandinsky. Dotyczy świadomego powołania do życia nowego języka wizualnego, alfabetu koloru i haseł. Wspólnie tworzą  oni nową gramatykę języka artystycznego wychodząc z założenia, że kolor może żyć jedynie w połączeniu z literą-komunikatem. Sięgając do źródła alfabetu morskiego, korzystają z jego zalet kodując w znaku relacje pomiędzy kolorem, formą i treścią. Efektem jest gra wizualna #KASSILYGAME zapisana w postaci nadruków na tkaninie, polegająca na dowolnym czytaniu i komponowaniu liter-komunikatów. Gra o tym samym tytule zapowiada również najnowszą kolekcję projektantki na sezon Jesień/Zima 2016/17.

Multimedialna premiera instalacji Joanny Hawrot vs Kassily Wandinsky uświetni ceremonię otwarcia japońskiego Biennale. Na specjalne zaproszenie projektantki w projekcie weźmie udział eksperymentalny duet muzyczny AWAYA. Całość stworzy mariaż twórczości dwóch odległych kultur Wschodu i Zachodu.

Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Tokio odbędzie się także wykład Joanny Hawrot FROM FASHION TO ART oraz wystawa WEARABLE ART, prezentująca graficzne kimona projektantki. Całość zaprezentowana zostanie w ramach festiwalu EYE ON POLAND w renomowanej galerii 3331 Arts Chiyoda w Tokio. Festiwal zgromadzi prace topowych przedstawicieli polskiej grafiki m.in. Lecha Majewskiego, Jakuba de Barbaro, Edgara Bąka.

Uczestniczenie w dwóch prestiżowych wydarzeniach kulturowych w Japonii u boku znamienitych artystów to wyjątkowe wyróżnienie. Cieszę się, że konsekwentnie realizowana wizja została doceniona przez międzynarodowe środowisko. Jest to dla mnie realna szansa zaistnienia na azjatyckim rynku mody i sztuki” – podsumowuje Joanna Hawrot.

Podróż projektantki do Kraju Kwitnącej Wiśni jest przykładem na umiejętne łączenie świata mody, sztuki i biznesu. Dowodem na rosnące zainteresowanie europejskim wzornictwem krajów Dalekiego Wschodu. Joanna Hawrot dołącza do grona polskich projektantów przecierających szlaki na międzynarodowej arenie światowego designu.


BIWAKO BIENNALE 2016 to międzynarodowy festiwal sztuki wspólczesnej odbywający się w Japonii w mieście Omihachiman. Cykl wydarzeń kulturowych rozpoczął się w 2001 roku. Jego inicjatorką jest Yoko Nakata – obecna dyrektor. Każda edycja posiada hasło przewodnie. Tegoroczna – siódma z kolei – nosi tytuł „Wieczny sen”. Instalacje artystów z całego świata są montowane w odrestaurowanych tradycyjnych japońskich domach. W przedsięwzięciu biorą udział osoby zasłużone w świecie mody i sztuki. Do tego grona zalicza się tworzący z soli Motoi Yamamoto, Hiroko Koshino, siostra ikony mody Junko Koshino, a także polska projektantka – Joanna Hawrot.
www.energyfield.org
AWAYA to japoński duet, w którego skład wchodzi Fukushima Masatomo i Okuno Yumiko. Realizują filozofię „art work of sound” żyjąc w Kumano. Nagrany naturalny materiał dźwiękowy wzbogacają o nowoczesne brzmienia syntezatorów, klasycznych instrumentów i swojego głosu, inspirując się otoczeniem. Ich twórczość towarzyszy licznym przedsięwzięciom artystycznym. Oryginalny koncept zwrócił uwagę całego świata na muzyków. Podczas 7. edycji Biwako Biennale duet Awaya będzie tworzył instalację polskiej projektantki Joanny Hawrot.
www.awayajp.com
EYE ON POLAND to wydarzenie kulturowe przybliżające polską sztukę współczesną. Organizowane jest przez Instytut Polski pod kuratelą warszawskich grafików Magdaleny i Artura Frankowskich w renomowanej galerii 3331 Arts Chiyoda w Tokio. Swoje prace zaprezentują artyści z Polski z wyróżniającym się dorobkiem artystycznym. Podjęta inicjatywa wiąże się z rosnącym uznaniem rodzimych dzieł na arenie międzynarodowej. Festiwal zwieńczy wykład Joanny Hawrot autorskiej filozofii „From Fashion to Art” w towarzystwie wystawy „Wearable art” prezentującej kimona projektantki.
www.instytut-polski.org

Materiał prasowy, w formacie PDF i DOC, dostępny w zakładce Dla mediów.

Kontakt dla mediów:

JOANNA HAWROT
Dominika Wróbel
m. +48 608 545 701

Select your currency