tel:+48 510-194-250

VOGUE Polska o kolekcji HAWROT & Maurycy Gomulicki

VOGUE Polska o kolekcji HAWROT & Maurycy Gomulicki
8 maja 2019 HAWROT
In Bez kategorii

Kolekcjonerskie kimona stworzone we współpracy z artystą Maurycym Gomulickim to kontynuacja autorskiej filozofii „From Fashion to Art”, której Joanna Hawrot jest wierna od początku swojej drogi. Premiera kolekcji odbędzie się w sobotę 11 maja podczas Jazz Art Fashion Festival w warszawskim Centrum Praskim Koneser.

Jazz Art Fashion Festival to połączenie muzyki, mody i sztuki, oparte na współpracy twórców. W tę ideę wpisuje się kolekcja, którą projektantka Joanna Hawrot stworzyła wspólnie z doskonale znanym w kręgu awangardy artystą Maurycym Gomulickim. Efekt ich współpracy będzie można zobaczyć już w sobotę 11 maja podczas piątej edycji festiwalu. „Psycho Pussy” to kolekcjonerskie kimona, z których słynie Hawrot, po raz pierwszy uzupełnione o body, leginsy i inne elementy garderoby. Wszystkie zdobione abstrakcyjnymi kompozycjami. Sprowadzona do trzech wymiarów kolorystycznych: różu, czerni i bieli, kolekcja jest interpretacją op-artowych grafik Maurycego Gomulickiego oraz serii jego prac ,,Vaginettes”.

„Psycho Pussy” łączy modę ze sztuką, ale przede wszystkim jest hołdem złożonym kobiecości. Poprzez najnowszą kolekcję Joanna Hawrot przekonuje, że moda to coś znacznie więcej niż okrycie. – Moda pełni funkcję manifestu, narzędzia do wyrażania emocji. Kimona mają moc wyrywania ludzi z szarej codzienności, uwalniają ochotę wyrażania swojej osobowości. Są narzędziem do celebracji – życia i kobiecości – tłumaczy projektantka. I dodaje, że wiele jej klientek, zanim do niej trafiły, nie czuły mocy tego, co na sobie noszą. – Ubrania nie budziły ich zainteresowania, nie wywoływały silniejszych emocji. Nie widziały one też potencjału narzędzia, jakim może być moda. Za to kimona sprawiają, że czują się jak superbohaterki – przekonuje Hawrot.

_DSC8681small

fot. Kasia Bielska

W „Psycho Pussy” Hawrot zestawia geometryczne wzory z miękkimi, waginalnymi formami. Czarno-białe sylwetki nawiązują do op-artu – tzw. sztuki wzrokowej. Poprzez powtarzające się rytmicznie układy kompozycyjne sylwetki tworzą złudzenia optyczne. Abstrakcyjne kombinacje linii oddziałują na oko widza, wywołując złudzenie głębi oraz ruchu. Po raz pierwszy kolekcję kimon uzupełniają limitowane body, legginsy, sportowe płaszcze czy bluzy. Jak mówi projektantka, ideą było stworzenie serii ubrań dających możliwości różnorodnej kombinacji elementów. „Psycho Pussy” kierowana jest do kobiet, które traktują modę jako manifest – indywidualności, wolności i wyobraźni.

Charakter kolekcji odwołuje się do kultury rozkoszy, której celem jest wprowadzanie w znane obszary kultury elementów nieoczywistych, zaskakujących, intrygujących. – W moim odczuciu przyjemność i zabawa, a przede wszystkim radość z nich płynąca, są absolutnie fundamentalne. Ulotne chwile szczęścia, jakie im zawdzięczamy, są najjaśniejszymi momentami naszego życia, a dla wszystkiego, co jest istotne w życiu, jest również miejsce w sztuce – wyjaśnia Maurycy Gomulicki.

_DSC8802small

fot. Kasia Bielska

W korespondencji do kolekcji Hawrot & Maurycy Gomulicki powstał projekt #KIMONO_GIRLS, który kontynuuje tworzenie przestrzeni dla dialogu kobiet. Jego myślą przewodnią są słowa Virginii Woolf: Może się wydawać, że ubrania to jedynie pusta błahostka, ale mają one dużo ważniejszy cel niż tylko sprawianie, żeby było nam ciepło. One zmieniają to, jak postrzegamy świat i w jaki sposób świat postrzega nas. #KIMONO_GIRLS to platforma do dyskusji o kobiecości, wolności i źródłach witalności. Przedstawia sylwetki kreatywnych kobiet. Takich, które reprezentują niestandardowe podejście do życia, komunikują się ze światem w niebanalny sposób. Ambasadorkami projektu są reżyserka Gosia Wdowik, artystka Mirella von Chrupek, piosenkarka Karolina Czarnecka oraz pisarka Sylwia Chutnik. W ramach projektu powstały sesja zdjęciowa autorstwa Kasi Bielskiej oraz filmowe wywiady poświęcone bohaterkom. Honorowy patronat nad projektem objął „Vogue Polska”.

_DSC8956small

fot. Kasia Bielska

 

Select your currency