tel:+48 510-194-250

HAWROT x Dzień Dobry TVN

HAWROT x Dzień Dobry TVN
12 listopada 2021 HAWROT
In News, News

Dziękujemy wspaniałej ekipie: Angelika Markul, Alicja Myśliwiec, Maurycy Gomulicki, Natalia Miedziak-Skonieczna, Jakub Skrzywanek, Jaga Hupało, Adam Leja, Karolina Krzywicka, Dzień Dobry TVN. Bez Was nie byłoby tej podróży!

Reportaż można obejrzeć tutaj.

Polskie kimona Joanny Hawrot podbijają świat. “Zakochałam się w tym kroju, fasonie i formie”

Kimona projektowane przez Joannę Hawrot zna cały świat. Uwielbiają je też polskie gwiazdy. Tajemnicą sukcesu projektantki jest współpraca z innymi artystami. Jak zaczęła się jej przygoda ze strojami rodem z Japonii?

Kimona w nowoczesnym wydaniu

Joanna Hawrot jest kostiumografką, artystką wizualną, a także projektantką unikatowych kimon. Jej kolekcje można kupić w największych miastach Polski i za granicą. Swoje pierwsze oryginalne japońskie kimono kupiła w 2011 roku w Barcelonie.

– Zakochałam się w tym kroju, fasonie i formie. To był moment, od którego zaczęłam projektować swoje własne kimona. To nie są repliki, to europejska wersja kimona, bardzo nowoczesna. W momencie, kiedy zaczęła projektować kimona zaczęłam też podróżować do Japonii, wyjeżdżać z nimi w swoje artystyczne podróże – powiedziała Joanna.

W Polsce niewiele osób projektuje kimona, które są tak barwne, wzorzyste i stanowią modowe dzieła sztuki.

– Mam wrażenie, że przez to, że ja się odważyłam spełniać swoją pasję i wizualne potrzeby, których nie znajdowałam na co dzień na ulicy, to na te potrzeby zaczęły się otwierać kolejne osoby. Mimo że ten fason jest niezmienny to tak wiele można w nim wyrazić. To cały czas jest świeże i interesujące dla mnie – podkreśliła Hawrot.

Sztuka na kimonach

Joanna na co dzień współpracuje z polskimi artystami, których prace można podziwiać na jej kimonach. Grafiki, obrazy i rysunki zdobią piękne materiały, czyniąc je jeszcze bardziej wyjątkowymi.

– Przygotowałem takie rzetelne projekty, które można było zrealizować od razu 1 do 1 jako kimona. Z drugiej strony byłem otwarty na to, żeby Joasia zrobiła z tym coś więcej i eksperymentowała – powiedział Maurycy Gomulicki, artysta.

– Ja tylko jestem osobą, która robi rysunek i daje jej to do ręki. To mi się bardzo podoba, że nie mamy presji między sobą i dlatego nam się tak bardzo dobrze współpracuje – podkreśliła Angelika Markul.

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Select your currency