tel:+48 510-194-250

HAWROT x Dzień Dobry TVN

HAWROT x Dzień Dobry TVN
28 lutego 2023 HAWROT
In Bez kategorii

Kimono, to tradycyjny strój kojarzący się z kulturą Japonii. Od niedawna w krakowskim muzeum Manggha można podziwiać wyjątkową wystawę poświęconą właśnie temu elementowi ubioru. Antonina Kondrat oprowadziła kamery Dzień Dobry TVN po tej wyjątkowej ekspozycji. Czym dla projektantki jest kimono? 

Kimono we współczesnym wydaniu

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przygotowało wyjątkową wystawę, która prezentuje tradycyjny strój japoński, jakim jest kimono. Na ekspozycji zestawiono archiwalne tkaniny sprzed prawie 100 lat z polskimi projektami współczesnych artystek. Jedną z nich jest Antonina Kondrat.

– Wydaje mi się, że kimono jest chyba najdoskonalszą formą ubrania, jaką człowiek wymyślił – stwierdziła projektantka.

Jak zapewnia Joanna Haba, kuratorka wystawy, w muzeum odwiedzający zobaczą zbiór ponad 200 kimon stanowiących wyprawę ślubną rodu pana Kizu z 1936 roku. Ubiory zostały zaprezentowane – bez szyb i gablot, tak aby odwiedzający mogli przyjrzeć się tkaninom z bliska.

Kimono w Polsce

Kimona spod igły Antoniny Kondrat są inspirowane japońskim krawiectwem. Projektantka stawia jednak na nowoczesne wydanie i praktyczne materiały. Inną artystką, której kimona również można oglądać w Krakowie jest Joanna Hawrot. Projektantka znana jest z przenoszenia japońskiej formy na polski rynek odzieżowy – jako współczesne kimono z pięknymi malunkami.

– Kimono może zostać uszyte z tradycyjnego jedwabiu […] Szyje się je także z wełny, żakardu, z wiskozy, bawełny, lnu czy tkanin syntetycznych […] Wszystko jest wykonywane ręcznie – zapewniała projektantka.

Select your currency