tel:+48 510-194-250

Joanna Hawrot i Angelika Markul w wywiadzie dla (Un)common Ground

Joanna Hawrot i Angelika Markul w wywiadzie dla (Un)common Ground
17 listopada 2020 HAWROT
In News, News
Czy ubranie, strój, może być formą terapii? Manifestacją nie tylko statusu, ale także samopoczucia, emocjonalnej strefy życia? W jaki sposób strój i styl ubierania się odzwierciedlają naszą psychikę?

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu Joanny Hawrot oraz Angeliki Markul dla (Un)common Ground dostępnego w poniższym linku oraz na platformie Spotify.

„Nów” według Joanny Hawrot i Angeliki Markul

Autor: Maja Wolniewska, Translation: Unavailable
Joanna Hawrot stworzyła nowy rodzaj sztuki – wyznawana przez projektantkę filozofia „From fashion to art” łączy w sobie modę, taniec, performans, czy nowe media, tworząc unikalne połączenie, niespotykane w projektach innych artystów. Sztuka dla Hawrot jest nieodłącznym elementem działania; podejmowane przez markę liczne współprace z artystami i artystkami nie ograniczają się jedynie do stworzenia kolejnych elementów garderoby. Każdej kolekcji towarzyszy szereg artystycznych realizacji, często tworzonych we współpracy z instytucjami kultury w całej Polsce.

Joanna Hawrot x Angelika Markul, kolekcja „Nów”, fot. Kasia Bielska

Hawrot nie boi się podejmować tematów trudnych, a współprace realizowane wspólnie z artystkami i artystami są zawsze wielowymiarowe. Najnowsza kolekcja jest wynikiem wzajemnej fascynacji i przyjaźni dwóch niezwykłych kobiet. Stworzone przez Angelikę Markul wzory, pojawiające się na ubraniach, inspirowane są testem Rorschacha – kontrowersyjnego badania używanego do określenia osobowości i ewentualnych zaburzeń psychiki. „Nów” pokazuje więc, że moda może być nie tylko kolejnym trendem, czymś efemerycznym, ale także narzędziem do poznania naszej tożsamości.

Joanna Hawrot x Angelika Markul, kolekcja „Nów”, fot. Kasia Bielska

Cała kolekcja została stworzona przez kobiety, sesja zdjęciowa promująca „Nów” odbyła się w bieszczadzkim Rezerwacie Prządki – u podnóża gór, w miejscu będącym obiektem kultu słowiańskich plemion. Czy fazy Księżyca faktycznie są w stanie wpływać na naszą świadomość? Czy sposób ubierania się może odzwierciedlać zmiany zachodzące w naszej psychice? O sile kobiet, dyskryminacji, psychoanalizie i wzajemnej inspiracji rozmawiają Maja Wolniewska, Joanna Hawrot i Angelika Markul.

 

Select your currency