tel:+48 510-194-250

Joanna Hawrot i Angelika Markul w wywiadzie dla (Un)common Ground

Joanna Hawrot i Angelika Markul w wywiadzie dla (Un)common Ground
17 listopada 2020 From Fashion to Art
In News, News
Czy ubranie, strój, może być formą terapii? Manifestacją nie tylko statusu, ale także samopoczucia, emocjonalnej strefy życia? W jaki sposób strój i styl ubierania się odzwierciedlają naszą psychikę?

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu Joanny Hawrot oraz Angeliki Markul dla (Un)common Ground dostępnego w poniższym linku oraz na platformie Spotify.

„Nów” według Joanny Hawrot i Angeliki Markul

Autor: Maja Wolniewska, Translation: Unavailable
Joanna Hawrot stworzyła nowy rodzaj sztuki – wyznawana przez projektantkę filozofia „From fashion to art” łączy w sobie modę, taniec, performans, czy nowe media, tworząc unikalne połączenie, niespotykane w projektach innych artystów. Sztuka dla Hawrot jest nieodłącznym elementem działania; podejmowane przez markę liczne współprace z artystami i artystkami nie ograniczają się jedynie do stworzenia kolejnych elementów garderoby. Każdej kolekcji towarzyszy szereg artystycznych realizacji, często tworzonych we współpracy z instytucjami kultury w całej Polsce.

Joanna Hawrot x Angelika Markul, kolekcja „Nów”, fot. Kasia Bielska

Hawrot nie boi się podejmować tematów trudnych, a współprace realizowane wspólnie z artystkami i artystami są zawsze wielowymiarowe. Najnowsza kolekcja jest wynikiem wzajemnej fascynacji i przyjaźni dwóch niezwykłych kobiet. Stworzone przez Angelikę Markul wzory, pojawiające się na ubraniach, inspirowane są testem Rorschacha – kontrowersyjnego badania używanego do określenia osobowości i ewentualnych zaburzeń psychiki. „Nów” pokazuje więc, że moda może być nie tylko kolejnym trendem, czymś efemerycznym, ale także narzędziem do poznania naszej tożsamości.

Joanna Hawrot x Angelika Markul, kolekcja „Nów”, fot. Kasia Bielska

Cała kolekcja została stworzona przez kobiety, sesja zdjęciowa promująca „Nów” odbyła się w bieszczadzkim Rezerwacie Prządki – u podnóża gór, w miejscu będącym obiektem kultu słowiańskich plemion. Czy fazy Księżyca faktycznie są w stanie wpływać na naszą świadomość? Czy sposób ubierania się może odzwierciedlać zmiany zachodzące w naszej psychice? O sile kobiet, dyskryminacji, psychoanalizie i wzajemnej inspiracji rozmawiają Maja Wolniewska, Joanna Hawrot i Angelika Markul.